Dobrá tedy, myslela jsem, že psychologii sem tahat nebudu, ale stalo se něco co vám prostě musím ukázat.... Nejdříve vám ale potřebuju vysvětlit, jak funguje citové vydírání.
Takže představte si, že jste na telefonu se svým kamarádem nebo kamarádkou. Podařilo se jim Vás naštvat a tak jste jim řekli, že chcete aby vás nechali nějaký čas na pokoji... Řekli jste jim, že se s nimi nechcete vidět, dokud neřeknete jinak a v tu chvíli se "hráz protrhne."
Řeknou Vám, že když jim nedovolíte se s Vámi sejít, sjedou autem z útesu. Vy nechcete být důvodem, že se něco takového stalo a tak nakonec svolíte.
Takoví to scénář je příkladem Citového vydírání což je vlastně forma zneužívání. Povím vám o druhu citového zneužívání, který moc lidí nezná. Pokud narazíte na podobnosti s předchozím scénářem, nebo s jinými věcmi, které zde zmíním snadno poznáte o co se jedná.
Takže tady jsou 4 způsoby, kterými jde vysvětlit citové vydírání.
1) Citové vydírání je když lidé ve vašem životě využívají strach, povinnost a pocit viny aby s vámi manipulovali. Je to způsob kterým vám "manipulátor" vyhrožuje, aby dostal co chce. Cílem je aby jste se cítili vyděšení, povinní něco udělat, nebo jen jako že je celý problém vaše vina, aby věci šli tak, jak to chtějí oni. Může jít i o mírné vyhrožování typu když neuděláš tohle tak... Nebo že se vrátí například k užívání drog pokud se s vámi neuvidí, nebo nedostanou co chtějí. Tedy zbavují se zodpovědnosti za své činy na váš účet.
2) (stále se bavíme o citové úrovni) Rukojmí - měli bychom vědět, jak vypadá situace s rukojmím. Podle definice by bylo jednoduché usoudit, že všechny děti berou své rodiče jako "rukojmé." Ovšem k citovému vydírání je potřeba mít situaci předem promyšlenou - dítě které se vzteká v obchodě aby získalo novou hračku není bráno jakože citově vydírá, protože je motivováno pouze tím, že chce dostat onu hračku a nemají v úmyslu nikým manipulovat. Puberťák, který vybuchne vzteky když si nemůže půjčit auto, který později uteče do svého pokoje s nožem - toto je situace s rukojmím. Puberťák chce něco dostat a tak naznačí, že si ublíží když to nedostane.
3) Je důležité znát vlastní emoční hranice. Když tohle víte, jste schopni přesně určit kdy už někdo překračuje hranu. V brzkém stádiu tohoto zneužívání si možná ani nevšimnete, že je něco špatně. Můžete si prostě myslet že se ona osoba nechá sem tam unést, Jak jde čas dál, můžete si začít připadat, jako by vás daná osoba stavěla mezi zeď a místo kde určitě být nechcete. Jakákoliv možnost kterou vám dají je vlastně špatně a tak si vyberete to "menší zlo." To je citová manipulace na nejvyšší úrovni. Co chcete vy, není důležité. Je to o tom co druhá osoba dokáže udělat aby dostala citovou odpověď kterou chce.
4) Jste zodpovědní za to jak se cítí. Někdo kdo vás citově drží jako rukojmí, bude tvrdit, že jste zodpovědní za jejich pocity. Třeba když se jeden z partnerů chce vyhnout rozvodu tím že bude tvrdit že spáchá sebevraždu pokud se s ním rozejdete. Můžete to vzít tak že vás mají natolik rádi, že bez vás nedokáží žít - jenže tak to není! Manipulují s vámi aby dostali co chtějí. Donutí vás abyste se cítili zodpovědní za jejich pocit smutku v případě rozchodu. Tedy místo aby se poprali s vlastními pocity, hodí zodpovědnost na vás.
Tolik k citovému vydírání v dalším příspěvku se dozvíte co se dnes stalo
Komentáře
Okomentovat